flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Гощанський районний суд Рівненської області шукає присяжних серед мешканців територіальної громади

20 грудня 2024, 15:45

Хто такі присяжні?

Присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.

Виконання функцій присяжного в Україні є не обов’язком, а правом громадянина, який хоче принести суспільну користь, гостро відчуває несправедливість, й хоче бути долученим до здійснення правосуддя і відновлення справедливості.

Участь присяжних у процесі відправлення правосуддя забезпечує досягнення багатьох цілей, зокрема:

- суспільство через своїх представників має змогу переконатися, що правосуддя відбувається прозоро, неупереджено та, головне, справедливо;

- суддя захищений від негативного сприйняття суспільством при винесенні непопулярного рішення у резонансній справі;

- громадськість безпосередньо набуває знання про правові процедури.

 

Хто може стати присяжним?

Присяжним може бути громадянин України, який досяг тридцятирічного віку і постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду.

Натомість, не включаються до списку присяжних: визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними; які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного; які мають незняту чи непогашену судимість; народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя; особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення; громадяни, які досягли шістдесяти п’яти років; особи, які не володіють державною мовою.

 

До розгляду яких справ залучаються присяжні?

У цивільних справах розглядають справи про:

- обмеження, поновлення цивільної дієздатності особи або визнання недієздатною;

- визнання особи безвісно відсутньою чи померлою;

- усиновлення;

- надання особі психіатричної допомоги в примусовому порядку;

- примусову госпіталізацію до протитуберкульозного закладу.

У кримінальних справах розглядають справи про злочини, за які передбачено довічне позбавлення волі.

 

Як стати присяжним?

Якщо Ви постійно проживаєте на території, на яку поширюється юрисдикція Гощанського районного суду Рівненської області та виявили бажання бути присяжним, просимо звернутися до Гощанської селищної ради із заявою про включення до списку присяжних. Якщо всі законодавчі вимоги дотримані, вас внесуть до відповідного переліку.

 

Гарантії прав присяжних

Присяжним за час виконання ними обов'язків у суді виплачується винагорода.

За присяжними на час виконання ними обов'язків у суді за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначені законом. Час виконання присяжним обов'язків у суді зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов'язків у суді не допускається.

 

Додаткову інформацію можна отримати за телефонами:

- Гощанський районний суд (03650) 2-15-12, 2-26-53;

- Гощанська селищна рада (03650) 2-14-25.

 

Пресслужба суду